Give us a call!
 (203)783-9768


SUPERIOR KARATE and FITNESS
2008 School of the Year
Cheezic Tang Soo Do Federation

Welcome to Our Site

2012 SUPERIOR KARATE NEWS

Black Belt Test
November 30, 2012

Cheezic Tang Soo Do Federation

David Kiernan, Jonna Piccolo, Rebecca Sanchez, Liz Skarzynski, Isabel Skarzynski, Thomas Boutros, Jake Hollander and John Plavnicky were awarded the rank of 1st Dan Black Belt.

Patrick Jezierny, Justin Escobar, Nick Musante and Mat Miller were awarded the rank of 2nd Dan Black Belt.

Master Sansonetti congratulates his students on earning this prestigious honor.


Mother and daughter Black Belts: Liz and Isabel Skarzynski


November 11, 2012
4th Cheezic Tang Soo Do Federation Challenge Tournament

pictured (left to right) 1st Row: Jack Walden, Logan Jones, Patrick Jezierny, Caitlyn Arnone; 2nd Row: Mat Miller, Isabel Skarzynski, Liz Skarzynski, Dave Deguzman


Monroe Rec student, Forest Gosnell placed 1st in Forms and 2nd in Breaking


Monroe Rec student, Austin Braiewa placed 2nd in Forms.

October 14, 2012
Superior Karate Demo Team Performs at
the Children's Music and Arts Festival
  

pictured (left to right) 1st Row: Jack Halliwell, Jared Gabriel, Emily Ingersol, Will Riordin
2nd Row: Chris Sansonetti, Cathy Lobosco, Chris Lobosco
More Pictures:
     

October  7, 2012
48th annual CT Yankee National Open Karate Tournament

 
Orange Rec student, Jared Gabriele placed 4th in Sparring and Forms.

Trumbull 4th grade students Matthew & Michael Agate, won 1st and 2nd place in the sparring division. 
They are pictured with Founder of Cheezic Tang Soo Do, Grandmaster Robert Cheezic.

Black Belt Test
September 14, 2012

Cheezic Tang Soo Do Federation

Stratford Recreation students Timmy Fraedrich, Kevin Gabriel, Ryan Booth,
Alana Ferrigno, Alana Ferrigno, Nathan Larsen, and Justin Panther
were awarded the rank of 1st Dan Black Belt.

Trumbull students Tatiana  Niebuhr, Craig Sisson and Paul Niebuhr
were awarded the rank of 1st Dan Black Belt.

Valley YMCA students Nicki Karas and Bridget Wilkenson were awarded Black Belts. Nicki Karas was awarded the rank of 3rd Degree Black Belt and Bridget Wilkenson was awarded rank of 2nd Degree Black Belt.

Master Sansonetti congratulates his students on earning this prestigious honor

front row (left to right):  Timmy Fraedrich, Kevin Gabriel, Ryan Booth, Alana Ferrigno, Tatiana Niebuhr, Alana Ferrigno, Nathan Larsen, Craig Sisson, Paul Niebuhr (not pictured)

back row (left to right):  Tal Unrad, Neil Oneil, Chris Sansonetti, Nicki Karas, Bridget Wilkenson, Justin Panther, Matt Miller,  Dave Deguzman
More Pictures:

 

Orange Strawberry Festival
June 3, 2012

Demo Team

       

     

        

Federation Challenge Tournament: Sparring & Weapons
May 20th, 2012

 Instructor Ryan McEachern with 2nd in Sparring Trophy winners:  Elizabeth Winington & Austin Braiewa

   

Jared Gabriele:  2nd place in Sparring for 9-year Boys Division, 1st place in Forms & Board Breaking
(2nd photo: Jared w. Nick Musante), (3rd photo: Jared w. Chris Sansonetti)

Orange Rec Belt Test
May 1, 2012

 
   

Lakewood-Trumbull YMCA Belt Test
April 26, 2012
 

Superior Karate Demo Team Performs
The Superior Karate Demo Team performed at International Night on March 30, 2012 at Stepney Elementary School.        

Federation Challenge Tournament: Forms/Breaking
March 18, 2012
 
Trumbull YMCA Tournament Winners
pictured (left to right) 1st Row: Michael Carroll, Sebastian LaCassio, Logan Jones, Rowan Jonston, Jakub Poznanski
2nd Row: Chris Lobosco, Dave LaCassio, Master Deguzman
Missing from Photo: Justin Escobar, Patrick Jezierny and Liz Skarzynski

Michael Carroll placed 3rd in Forms, Sebastian LaCassio placed 2nd in Forms,
Logan Jones placed 1st in Forms and 1st in Breaking, Rowan Jonston placed 4th in Forms and 2nd in Breaking,
Jakub Poznanski placed 3rd in Forms, Chris Lobosco placed 1st in Forms and 1st in Breaking,
Dave LaCassio placed 2nd in Forms, Justin Escobar placed 1st in Forms and 1st in Breaking,
Patrick Jezierny placed 2nd in Breaking and Liz Skarzynski placed 2nd in Breaking.

   

Stratford Rec Tournament Winners
Jon Banta: 2nd in Breaking
Emily Ingersol: 1st in Forms
Kevin Gabriel: 1st in Forms, 2nd in Breaking
Aditya Gowd: 1st in Forms, 2nd in Breaking
Jack Halliwell: 1st in Forms, 1st in Breaking
Andy Ilie: 1st in Forms, 2ns in Breaking
Ryan Booth: 3rd in Forms, 3rd in Breaking
Timmy Friedrich: 2nd in Forms, 1st in Breaking
Niko Dickervitz: 2nd in Breaking

Orange Rec Tournament Winners
Anthony DiStefano: 1st in Forms
Caitlyn Welch: 2nd in Forms, 3rd in Breaking
Angela Duro: 1st in Forms
Shana Williams: 2nd in Forms, 1st in Breaking
Jake Hollander: 4th in Forms

Black Belt Grading
February 24th, 2012


(l to r): Master O'Neil with Nathan Glick, Dana Malave, Jeffrey Riccio &
Master Deguzman & Master Sansonetti

Federation Challenge Tournament
Sparring & Weapons
January 22, 2012


(pictured l to r): Alex Tsymbalyuk, Patrick Jezierny, Justin Escobar & Matt Miller
Justin Escobar - 1st in Sparring
Michael Carroll - 1st in Sparring
Alex Tsymbalyuk - 1st in Sparring
Patrick Jezierny - 2nd in Sparring, 3rd in Weapons
Justin Escobar - 2nd in Weapons
Matt Miller - 3rd in Weapons